Študenti Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave reprezentovali Slovensko na prestížnej medzinárodnoprávnej súťaži - Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition

V konkurencii 650 tímov z univerzít z celého sveta sa študentskému tímu Univerzity Komenského v Bratislave podarilo umiestniť na 92. priečke, čo je doposiaľ najväčší úspech v histórii súťaže Jessup na Slovensku.

26. 04. 2017 08.32 hod.

Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition je najväčšou súťažou svojho druhu s už skoro 60-ročnou tradíciou a pravidelnou účasťou takmer 90 krajín sveta. Ide o simuláciu konania pred Medzinárodným súdnym dvorom, v ktorej súťažiaci riešia fiktívny medzištátny spor odzrkadľujúci aktuálne najdiskutovanejšie témy medzinárodného práva.

V tomto ročníku sa prípad týkal pravidiel využívania spoločných prírodných zdrojov, noriem environmentálneho práva, repatriácie kultúrneho dedičstva, ľudských práv, problému masovej migrácie či zodpovednosti štátov v medzinárodnom práve. S touto komplexnou kauzou sa popasoval aj tím Univerzity Komenského v zložení Romana Fridriková, Pavol Krajči, Ivan Novotný a Ladislav Šimko. Študenti sa na súťaž poctivo pripravovali už od septembra pod vedením Mgr. Sone Ondrášikovej, Stanislava Bojnanského, LL.M. a  ďalších odborníkov. Ich hlavnou úlohou bolo vypracovať rozsiahle písomné podania a pripraviť ústne prezentácie argumentov za obe sporové strany. Tvrdá práca a množstvo úsilia priniesli svoje prvé ovocie už koncom februára, kedy si tím odniesol víťaznú trofej zo slovenského národného kola a kvalifikoval sa tak na kolo medzinárodné.

Medzinárodné kolo súťaže Jessup sa konalo v dňoch 8.-15. apríla 2017 vo Washingtone D.C. O titul svetového šampióna zabojovali tí najlepší študenti práva zo 143 svetových univerzít. Naši reprezentanti sa počas troch mimoriadne náročných dní stretli v dueloch s tímami z Bieloruska, Srbska, USA a Indonézie. Podľa slov samotných porotcov boli všetky zápasy na mimoriadne vyrovnané a na vysokej úrovni, pričom o víťazstve rozhodovali skutočne aj tie najmenšie detaily. Hoci celkovo zvíťazil slovenský tím len v jednom z nich - proti Washington University v St. Louis, každý bol pre súťažiacich jedinečnou skúsenosťou a priestorom pre odborný a profesionálny rast.  Snáď najväčšou pridanou hodnotou bola možnosť prezentovať svoje právne, rečnícke a argumentačné zručnosti pred poprednými svetovými odborníkmi na danú problematiku. Tí po každom jednom dueli súťažiacim odovzdali spätnú väzbu a mnohé cenné rady nielen do ďalších kôl, no najmä do budúceho života. Okrem samotných súťažných zápasov bol súčasťou podujatia aj kultúrny a spoločenský program, na ktorom prebiehal vynikajúci networking ako aj nemenej dôležitá sociálna výmena.

Súťaž bola pre študentov skutočne veľkou výzvou. „Venovať sa dvom konkrétnym problematikám v medzinárodnom práve nepretržite 7 mesiacov, právne argumentovať v USA popri kolegoch zo špičkových univerzít pred najväčšími expertmi v medzinárodnom práve z celého sveta a zažiť explóziu kultúr 89 krajín z 5 kontinentov - toto bol a je pre mňa Jessup," hovorí o svojej skúsenosti študent Univerzity Komenského, Ivan Novotný.

Putovný Jessup Cup tento rok smeroval do Austrálie - víťazom svetového finále sa stali študenti University of Sydney. Slovenskému tímu sa podarilo obsadiť 92. miesto. Náš reprezentant Ivan Novotný sa navyše umiestnil medzi 100 najlepšími rečníkmi. Pre Slovenskú republiku je to najlepší výsledok v súťaži vôbec. Pevne veríme, že tento pozitívny trend sa bude vyvíjať aj naďalej a slovenskí študenti budú čoraz viac približovať k svetovej špičke nielen v tejto, ale aj v podobných medzinárodných súťažiach.

Partnerom slovenského aj medzinárodného kola súťaže je advokátska kancelária White & Case, ktorej týmto srdečne ďakujeme.