Právnická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Konferencia „Míľniky 2025“ v tradičnom, ale i novom šate

Dňa 12. apríla 2025, Častá-Papiernička


12. 04. 2025 21.13 hod.

 

Medzinárodná konferencia „Míľniky práva v stredoeurópskom priestore 2025“ s ústrednou témou „Právny štát v 21. storočí: výzvy, príležitosti a globálne perspektívy“ otvorila v dňoch 10. – 12. apríla 2025 svoj 19. ročník doktorandom, vedeckým a vedecko-pedagogickým pracovníkom v odbore právo v rámci štátov V4 na pôde Účelového zariadenia NR SR v Častej-Papierničke. Podujatie sa už tradične konalo pod záštitou dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduarda Burdu.

 

Hlavným cieľom konferencie je pripraviť mladých vedeckých pracovníkov na profesionálnu kariéru. Význam podujatia netkvie len v samotnom prezentovaní výsledkov prác na zvolenú tému, ale ponúka i priestor na spätnú väzbu, a to ako od kolegov, tak i od pozvaných odborníkov. Zároveň vytvára platformu na výmenu skúseností a nápadov, na rozvoj komunikačných zručností a nadviazanie nových kontaktov. Tohtoročná konferencia spojila mladých vedeckých pracovníkov právnických fakúlt zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, a to vďaka finančnej podpore Vyšehradského fondu. Devätnásty ročník zaznamenal rekordnú účasť  191 účastníkov.

 

Tradične naviac zastúpenou bola Sekcia trestného práva, kriminológie a kriminalistiky s nosnou témou „Aktuálne výzvy, príležitosti a globálne perspektívy trestného práva“, v rámci ktorej sa pozornosť venovala najnovším trendom a výzvam v oblasti trestného práva v globálnom kontexte. Diskutovalo sa o témach súvisiacich s uplatňovaním trestnoprávnych inštitútov, venovalo sa výzvam v aplikačnej praxi, ale aj zmenám v trestnoprávnych kódexoch.

 

Novinkou bola sekcia cudzojazyčnej právnej komunikácie s témou „Právny jazyk v odbornom diskurze“. Primárne sa zameralo na lingvistické a právne aspekty prekladu a výučbu odborných právnych termínov v angličtine, diskutovalo sa o riešeniach pri preklade právnych textov s dôrazom na presnosť, konzistentnosť a špecifiká právnych systémov. Cieľom bolo podporiť interdisciplinárny dialóg a výmenu poznatkov na zlepšenie kvality porozumenia medzi právnymi systémami a na zlepšenie procesov výučby odborného právneho jazyka.

 

Konferencia je vo svojej podstate zameraná na právnu vedu, avšak tento rok vo svojom programe ponúkla i štyri odborné workshopy na rozvoj zručností a schopností účastníkov. Prvý workshop sa zrealizoval vďaka spolupráci so Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) na tému ,,V teréne so SIŽP“. „Tešíme sa tejto spolupráci a sme radi, že pozvanie prijali dvaja odborníci Richard Ardó a Matúš Kysacký a účastníkom predostreli nielen riešenia problematiky mimoriadneho zhoršenia kvality vôd, ale najmä predstavili technické vybavenie, ktoré inšpekcia má v súčasnosti k dispozícii na vykonávanie svojej kontrolnej činnosti. Účastníci si takto naživo mohli prezrieť nové drony, spektrometre a ďalšie moderné vybavenie a vo vonkajších priestoroch i ukážku, ako pomocou technológie, ktorá využíva zadymenie, je možné presne ohraničiť napr. nikým nepriznanú rúru na odvod odpadových vôd, ktorá ústi do rieky“, vyjadril sa doktor Matúš Michalovič z Katedry správneho a environmentálneho práva PraF UK.

 

Ďalšie worshopy sa venovali témam o elektronickom monitoringu obvinených a odsúdených, o právnom dizajne – o nástrojoch pre moderného právnika a o možnostiach stáže študentov v rámci EÚ.

 

Celú tlačovú správu nájdete TU