Vyjadrenie dekana PraF UK ku nominácii Dr. Karasa na funkciu ministra spravodlivosti

Dňa 12. septembra 2022, tlačová správa.

12. 09. 2022 14.04 hod.

Dovolím si vyjadriť, možno trochu predčasne ale o to srdečnejšie, gratuláciu pánovi doktorovi Viliamovi Karasovi ku jeho nominácii na funkciu ministra spravodlivosti. Na základe jeho odbornej erudície a dodržiavania pevných morálnych zásad, ktorými je v odbornej obci známy, som presvedčený, že bude výborným ministrom spravodlivosti. Jeho predchodkyňa mu zanechala rezort v katastrofálnom stave rozvratu, kvôli zle nastavenej súdnej mape hrozí kolaps justície a zastavenie alebo aspoň výrazné spomalenie pojednávaní; niektoré už realizované a iné pripravované zmeny v zásadných zákonoch, ktoré presadzovala, môžu destabilizovať fungovanie právneho štátu. V rezorte spravodlivosti treba urýchlene zorientovaného odborníka a krízového manažéra, ktorý  kľúčové reformy dotiahne, prípadne upraví do funkčnej, kvalitnej a odbornou verejnosťou rešpektovanej podoby. A práve na toto ťažké obdobie je doktor Karas vo funkcii ministra spravodlivosti ideálnym človekom.

Eduard Burda

dekan Právnickej fakulty UK