Rozhovor s pánom doc. JUDr. Martinom Gregorom, PhD.
Dňa 19. augusta 2024, Právnická fakulta Univerzity Komenského
Doc. JUDr. Martin Gregor, PhD. napísal vo veku 31 rokov okrem vyše 150 vedeckých článkov aj 9 vedeckých knižných publikácií (monografie, učebnice) a práve pracuje na svojej okrúhlej desiatej knihe. Vo veku 29 rokov sa stal najmladším docentom rímskeho práva v československých dejinách. Pri príležitosti pripravovaného vydania jeho novej monografie o Dejinách a filozofii trestného práva sme s ním urobili tento rozhovor.
Pán docent, ste známy svojou rozsiahlou publikačnou činnosťou. Aká bola Vaša prvá vedecká monografia?
"Ďakujem veľmi pekne, myslím, že šlo o tému štátoprávnych a spoločenských reforiem prvého rímskeho cisára Augusta, úžasného diplomata v politicky nepokojných časoch, ktorý dokázal posunúť rímske právo na celkom novú kvalitatívnu úroveň. Pamätám si, že som vtedy hľadal trefný a úderný názov, napokon voľba padla na názov: „Štát a právo za vlády cisára Augusta.“ Publikoval som ju ešte ako doktorand na jeseň 2018 a jej vydanie som vtedy musel ako mladý vedecký debutant financovať z vlastných zdrojov (smiech). Som však veľmi vďačný, že vyšla ako tlačená kniha. Bolo pre mňa cťou, že ju vtedy recenzoval prof. JUDr. Michal Skřejpek, DrSc. z pražskej právnickej fakulty."
Potom prišla práca na dejinách fakulty?
"V zásade áno, do tohto „historiografického obdobia“ (smiech) spadá hneď viacero mojich titulov. Bolo to veľmi podnetné obdobie, keď som často pracoval v archívoch, spomenul by som krásne zrekonštruovaný pražský Národní archív, Archív Českej akadémie vied s pikantnou korešpondenciou legendárnych profesorov (aj oni boli ľudia!), tiež Archív Univerzity Karlovej v samotnom „staroslávnom“ Karolíne, ako sa často označuje, ale tiež archív Slovenskej akadémie vied, či a to predovšetkým archíve našej Právnickej fakulty. Musím vysloviť obrovské poďakovanie pracovníčkam knižnice našej fakulty, že vždy mali nesmiernu ochotu a konciliantnú trpezlivosť voči mojím vedeckým avantúram pri objavovaní stále nových dokumentov a kníh k môjmu výskumu."
Dopočuli sme sa o pripravovanom vydaní Vašej novej monografie o dejinách a filozofii trestného práva ? Čo Vás motivovalo k jej napísaniu?
"Musím sa priznať, že som doteraz ešte nemal takú radosť z písania knihy, ako v prípade Dejín a filozofie trestného práva. Doslova som zabúdal na čas, čo je veľmi nebezpečné, keď píšete, píšete, ešte toto chcete dodať, ešte tamto overiť... a zrazu sú tri hodiny ráno! (smiech). Pôvodne to mala byť učebnica k môjmu výberovému predmetu „Dejiny trestov a trestania“, ale kvôli značnému nárastu obsahovej matérie a rozsahu, som pôvodný text celkom prepracoval do podoby vedeckej monografie. Cieľ knihy sa sústredí na vymedzenie účelu trestu, príp. aj postavenie generálnej a špeciálnej prevencie v priebehu dejín, ale aj z filozofického hľadiska, či v platnom trestnom práve. Publikácia sa tým vlastne zapája do diskusie o restoratívnej a retributívnej justícii, o čom sa inak viedli veľmi vášnivé diskusie už v rámci diskurzu klasickej a modernej školy trestného práva v 19. storočí. Veľmi mi záležalo na tom, aby v knihe nechýbali poznatky z hľadiska sociológie práva, trestnej politiky štátu a kriminológie, ale aj z teológie (Boh a trest ako večný naratív), či psychológie (vplyvu trestu na psychiku odsúdených)."
Kto podľa Vás používal najrafinovanejšie spôsoby mučenia, či trestania?
"O tom moja kniha vlastne nie je, resp. iba veľmi okrajovo, no ak mám odpovedať, nič nepokladám za krutejšie ako „trest korýtka“ v réžii starovekých Peržanov. Máme o ňom však správy od Plutarcha a to je zároveň kameň úrazu, keďže Gréci nemali Peržanov radi, môže ísť celkom vážne len o „ohováranie“."
Čo by ste poradili mladým študentom a študentkám, ktorí by sa chceli venovať písaniu odborných a vedeckých článkov, resp. iných publikácií?
"Treba myslieť na to, že aj vedecká monografia môže byť malým umeleckým dielom, nie matematicko-fyzikálnou tabuľkou. Takisto sa to týka aj záverečných prác. Vedecký štýl nemusí byť na škodu duchaplnosti vyjadrenia. Je však snáď ešte dôležitejšie si uvedomiť, aký obmedzený je rozsah nášho poznania a z toho dôvodu je potrebné neustále vyhľadávať nové vedecké zdroje, hľadať najmä zahraničné a cudzojazyčné publikácie, zodpovedne si ich preštudovať a prepájať jednotlivé poznatky."
Na akej knihe pracujete teraz?
"Vydavateľstvo LEGES mi signalizovalo, že prvé vydanie mojej učebnice „Základy rímskeho práva“ je vypredané. Namiesto dotlače, ktorá by nepriniesla nič nové, som sa zaviazal k príprave druhého rozšíreného vydania. Dovtedajšie texty sa snažím zásadne zrevidovať za účelom ich sprehľadnenia, ale zároveň plánujem rozšíriť objem preberanej matérie. Nový názov knihy bude: „Základy rímskeho práva ako prolegomena moderného súkromného práva“. Pokladám za dôležité prepájať múdrosť rímskeho práva so súčasným právnym poriadkom. V prvom rade sme totiž právnici, mali by sme si to vážiť a byť otvorenejší pestovaniu hrdosti právnického stavu v zmysle Cicerónovho „concordia ordinum“. Rímske právo musí v tomto kontexte slúžiť lepšiemu poznaniu aktuálne platného práva."
Máte nejaké publikačné plány aj po vydaní učebnice? Oddýchnete si konečne?
"Vedecká práca je moja najväčšia radosť. Možno preto ju mám okrem iných aktivít naplánovanú na dlhé roky dopredu, aby som sa ňou zásobil (smiech). Po dokončení učebnice ma čaká milá povinnosť spolupracovať na komentári k predpisom z oblasti náboženskej slobody s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika, s pánom profesorom Svákom už dlhší čas plánujeme spoluprácu na vydaní fenomenálneho projektu „príbehov“ zo štrasburskej judikatúry, na čo sa už teraz teším. V neposlednom rade by som sa rád vrátil k svojej prvej monografii – aby sa páchateľ vrátil na miesto činu (smiech) – k cisárovi Augustovi. Od jej vydania prešlo 6 rokov, kniha sa vypredala a ja som nazbieral veľké množstvo literatúry a podnetov, o ktoré by som chcel druhé vydanie obohatiť a dať mu celkom inú fazónu. Stále som sa nezriekol ani knižného vydania mojej habilitačnej práce (Vojnové zajatie v rímskom práve), či projektu „Kazuistiky a chrestomatie z Konfesného práva“ ako cvičebnice a repetitória z tohto predmetu. Hoci ide o veľmi pekné projekty, všetko sú to len chuťovky na ceste k väčším a grandióznejším vedeckým projektom, ktoré „tajne“ plánujem."