Informácia o pracovnom stretnutí na Ústave súdneho lekárstva a medicínskych expertíz JLF v Martine.
Dňa 3. októbra 2025, Martin
Dňa 3. októbra 2025 sa na Ústave súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine uskutočnilo pracovné stretnutie prof. JUDr. Jozefa Čentéša, DrSc., vedúceho Katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky PraF UK, s prof. MUDr. Ľubomírom Strakom, PhD., prednostom ústavu a vedúcim lekárom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pracovisko Martin, a doc. MUDr. Martinom Janíkom, PhD., zástupcom prednostu ústavu a prodekanom JLF UK. Stretnutia sa zúčastnil aj JUDr. Tomáš Balogh, krajský prokurátor v Žiline.
Predmetom pracovného stretnutia bola problematika dokazovania trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona.
Prof. Čentéš predstavil aktuálnu rozhodovaciu prax súdov v oblasti trestnoprávnej zodpovednosti vodičov motorových vozidiel, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu alebo omamných a psychotropných látok.
Prof. Straka zdôraznil potrebu, aby orgány činné v trestnom konaní pri svojej činnosti prihliadali na Stanovisko Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti SLS k posudzovaniu ovplyvnenia ľudského organizmu etanolom z 22. januára 2025. Spolu s doc. Janíkom zároveň zovšeobecnili poznatky zo znaleckého dokazovania pri posudzovaní zákonného znaku skutkovej podstaty tohto trestného činu – „stav vylučujúci spôsobilosť“.
Dr. Balogh doplnil informácie o rozhodovacej praxi súdov v obvode Krajského súdu v Žiline.
V závere účastníci konštatovali, že pokiaľ zákonodarca alebo súdna prax neustanovia presné kvantifikovanie množstva omamných a psychotropných látok vo vzťahu k zákonnému znaku „stav vylučujúci spôsobilosť“, bude v sporných prípadoch potrebné realizovať znalecké dokazovanie. Zároveň zdôraznili nutnosť čo najpresnejšej objektivizácie prítomnosti návykových látok v krvi alebo dychu vodičov.
Prof. Čentéš ocenil znaleckú činnosť ústavu

