NA 11. ROČNÍKU KONFERENCIE GLOBAL ALLIANCE FOR JUSTICE EDUCATION V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE MALA ZASTÚPENIE AJ NAŠA FAKULTA
Mária Havelková predstavila výsledky svojho výskumu z USA, ako aj otvorenie nového predmetu o bezplatnej právnej pomoci v anglickom jazyku a otázky rodového zastúpenia medzi právnickými profesiami.
Druhýkrát na konferencii vystúpila v rámci panelu s Timothym Casey (California Western School of Law, San Diego), Frankom Blochom (univerzita Vanderbilt, Nashville) a Maxom Tomoszekom (Palackého univerzita v Olomouci). Prezentovala skúsenosti z Fulbrightovho štipendia a podelila sa o tipy ako ho získať. Výsledkom bol plán vytvoriť Komisiu v rámci siete GAJE, ktorej úlohou bude zabezpečovať medzinárodnú výmenu medzi univerzitnými pedagógmi. Vytvára sa tak príležitosť na pozvanie odborníkov zo zahraničia aj na našu fakultu.
Okrem zdieľania skúseností a výsledkov výskumov na sekciách, sú súčasťou konferencie aj workshopy, kde sa v súlade s heslom „teaching by doing“, trénujú cvičenia a aktivity, ktoré si pedagógovia berú domov a implementujú na seminároch a klinikách.
Témou konferencie je sociálna spravodlivosť. Preto sú súčasťou aj tzv. field trips, ktoré umožňujú nazretie do miestnych komunít. Priemerná mzda v Juhoafrickej republike je až na pár centov rovnaká ako v SR. No nehnuteľnosti a služby sú neporovnateľne lacnejšie. Bohatstvo je však v rukách iba zopár ľudí, zatiaľ čo milióny žijú v tzv. townships, na obrovských plochách na sebe natlačené skromné obydlia z plechu a dreva. Dochádza tu k násiliu a bojom medzi klanmi. Aj preto patrí Juhoafrická republika ku krajinám z najvyššou mierou kriminality na svete.
Juhoafrická republika je, napriek veľmi vážnym rasovým problémom a s tým súvisiacou kriminalitou a nedostatočným pocitom bezpečia, očarujúca krajina s nádhernou prírodou, dych berúcimi výhľadmi, nekonečnými plážami s bielym pieskom a fantastickou kuchyňou.