Adam Briešťanský zvíťazil na ŠVOČke v sekcii teórie práva, ústavného práva a európskeho práva
Dňa 4. júla 2024, Právnická fakulta UK
Adam Briešťanský s prácou na tému Ľudskoprávne aspekty postihu extrémistickej symboliky, študent 2. ročníka bakalárskeho štúdia nám v krátkom rozhovore poskytol informácie, prečo sa rozhodol zapojiť do Študentskej vedeckej odbornej činnosti, aké zručnosti nadobudol a prečo odporúča aj iným študentom aby sa zapojili do ŠVOČky.
Prečo ste sa rozhodli písať prácu ŠVOČ?
Do ŠVOČ som sa tento rok zapojil už druhý raz. V minulom akademickom roku mi účasť navrhol môj školiteľ, pán profesor Ľalík, v tomto roku som sa už do súťaže zapojil z vlastnej iniciatívy opäť pod vedením pána profesora. Mojou motiváciou bola najmä snaha prostredníctvom súťaže získať nové vedomosti a zručnosti, avšak súčasne aj snaha obohatiť právnu vedu o komplexné spracovanie a preskúmanie veľmi aktuálnej témy, ktorá bola v doktríne doposiaľ opomínaná. V krátkodobom horizonte mám záujem svoj výskum rozšíriť a analyzovať niektoré ďalšie aspekty skúmanej problematiky. Po dokončení výskumu by som ho veľmi rád publikoval v niektorom odbornom periodiku (obdobne ako som na základe podnetu pána profesora Ľalíka publikoval i minuloročnú prácu ŠVOČ).
Aké zručnosti alebo vedomosti ste získali vďaka účasti na tejto súťaži?
Okrem prehĺbenia vedomostí v príslušnom právnom odvetví i zručností, nutných pre akademické písanie (najmä rešeršovanie jestvujúcich poznatkov k téme či schopnosť prezentovať a právne zdôvodniť svoj názor na problematiku) by som osobitne zdôraznil zručnosti nadobudnuté pri práci s rozsudkami Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Môj výskum si s ohľadom na jeho zameranie vyžadoval realizáciu relatívne rozsiahlej analýzy rozhodovacej činnosti ESĽP, na ktorú sú vnútroštátne súdy vzhľadom k jej normatívnej záväznosti povinné reflektovať pri rozhodovaní prípadov s ľudskoprávnym rozmerom. Práca s databázou rozsudkov ESĽP je do určitej miery odlišná a náročnejšia v porovnaní s prácou s judikatúrou vnútroštátnych súdov - je však súčasne i mimoriadne intelektuálne podnetná.
Aké sú jej prínosy pre váš osobný a profesionálny rozvoj?
Oblasti ochrany základných práv a slobôd, do rámca ktorej moja práca spadala, by som sa chcel venovať i v rámci ďalšieho akademického pôsobenia a rastu. Ide o krásnu, veľmi rozsiahlu a súčasne mimoriadne dôležitú oblasť, ktorej, žiaľ, v domácej doktríne nie je venovaná taká pozornosť, akú by si zaslúžila a súčasne si vyžaduje sústavné a kontinuálne získavanie nových vedomostí. V tejto rovine ma realizácia môjho výskumu v znalosti ľudskoprávnej matérie posunula o ďalší krok vyššie.
Aké sú vaše dojmy a pocity z celého procesu?
ŠVOČ vnímam ako jedinečnú príležitosť, vďaka ktorej sa študenti môžu zdokonaliť v zručnostiach, potrebných pre každého absolventa právnickej fakulty - či už v akademickom písaní, v práci s judikatúrou i doktrinálnymi názormi, ale i v rétorických zručnostiach. Som veľmi rád nielen za možnosť zlepšiť svoje zručnosti v týchto oblastiach, ale i za možnosť prezentovať svoje výskumné zistenia pred odbornou komisiou zloženou z najväčších autorít v tejto oblasti. Víťazstvu v príslušnej sekcii som sa, prirodzene, potešil - viac ma však teší to, že moja práca sa komisii páčila, čo vnímam i ako záväzok vo výskume danej témy pokračovať.
Ak by ste mali jednu radu pre ďalších študentov, ktorí sa chystajú písať prácu ŠVOČ, čo by ste im povedali?
Aby sa nebáli hľadať nové pohľady na skúmanú tému a prípadne i podrobiť kritike názory, ktoré boli doposiaľ v judikatúre či v doktríne formulované. Práve polemikou, hľadaním "slabých miest" jestvujúcich názorov a formulovaním vlastných téz sa totiž právna veda rozvíja.