OZNAM K REALIZÁCII PRIEBEŽNÉHO HODNOTENIA Z OBCHODNÉHO PRÁVA II_DENNÁ FORMA
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
i n f o r m u j e
o spôsobe realizácie PRIEBEŽNÉHO HODNOTENIA v časti prierezovej prípadovej štúdie pri predmete Obchodné právo II pre bc. stupeň štúdia:
Priebežné hodnotenie prierezovou prípadovou štúdiou sa uskutoční v letnom semestri ak. roka 24/25 z dôvodu štátnych sviatkov vo viacerých týždňoch (21.04., 22.04. ako aj 01.05. a 08.05. semináre odpadnú) individualizovanou listinnou formou počas seminárov v 3 týždňoch od 23.04.2025 do 07.05.2025, pričom výber konkrétneho týždňa je na samotnom vyučujúcom, ktorý má študentov minimálne týždeň vopred notifikovať.
Matéria musí byť pre všetkých študentov rovnaká, t. j. tematicky po prednášku č. 8. prednáška (10. 4. 2025) Mandátna zmluva ako bazálny obstarávateľský kontrakt v korelácii so zákonom č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov/Vybrané praktické polemiky nad ostatnými obstarávateľskými zmluvami – 1. časť (výklad právnej úpravy komisionárskej zmluvy vrátane špecifík prevodu vlastníckeho práva z komitenta na tretiu osobu).
Študenti majú na vypracovanie prierezovej prípadovej štúdie 60 min. a môžu v zmysle študijného poriadku využívať len nekomentované právne predpisy v listinnej forme.
Súhrnne k hodnoteniu:
Minimálny počet bodov z priebežného hodnotenia, ktorý je podmienkou pre postup na ústnu skúšku je 30 bodov.
Priebežné hodnotenie, ktoré tvorí 51% celkového hodnotenia predmetu a zodpovedá maximálne 51 bodom, je možné získať nasledovne:
• 31 bodov je možné získať za prierezovú prípadovú štúdiu na záver semestra
• 20 bodov je možné získať počas semestra nasledujúcim spôsobom:
o 10 bodov je možné získať za aktivitu na hodine, z toho 5 bodov je možné získať za vypracovanie priradenej prípadovej štúdie a prezentácie jej riešenia na seminári.
o 10 bodov je možné získať za priebežné testy, ktoré budú prebiehať na platforme Moodle každý týždeň po prednáške.
Ústna skúška tvorí 49% z celkového hodnotenia.
KOPHP dáva poslucháčom do pozornosti aj skutočnosť, že opravné termíny sa v súlade s čl. 13 Študijného poriadku budú realizovať v stanovených termínoch, ktoré budú zverejnené v systéme v AIS 2 (bude potrebné sa na ne riadne prihlásiť), a to na celú časť priebežného hodnotenia predmetu Obchodné právo II, t.j. za vypracovanie zadania bude možné získať 51b s odkazom na ods. 4 predmetného článku v znení: "Opravné termíny nahrádzajú priebežné hodnotenie ako celok, preto sa k ich výsledku nepripočítavajú body, ktoré študent získal v priebežnom skúšaní skôr."
KOPHP dáva do pozornosti aj nasledovné ustanovenia Študijného poriadku Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty, v aktuálnom znení (ďalej len "Študijný poriadok") ako aj ďalšie skutočnosti:
Podľa ods. 9 čl. 11 Študijného poriadku: Pri hodnotení študijných výsledkov je v skúšanom predmete skúšaný obsah tohto predmetu v súlade s informačným listom predmetu. Znenia základných otázok alebo zadaní, ktoré si študent náhodne vyberá alebo ktoré sú mu v zadané, sa musia týkať iba skúšaného predmetu. V primeranej miere môže pedagóg skúšať aj ďalšie inštitúty a súvislosti, ktoré sú potrebné na pochopenie a vysvetlenie obsahu skúšaného predmetu.
Podľa ods. 10 čl. 11 Študijného poriadku: Ak študent pri hodnotení študijných výsledkov alebo jeho časti v rámci predmetu preukázateľne podvádzal, hľadí sa na neho, ako keby túto kontrolu štúdia (skúšania) alebo jej časť neabsolvoval úspešne; pri časti priebežného hodnotenia nezíska za ňu žiadny bod a pri semestrálnej skúške bude hodnotený známkou FX. Takéhoto študenta pedagóg môže vykázať z miestnosti, v ktorej sa koná hodnotenie študijných výsledkov.
Podľa ods. 1 čl. 15 Študijného poriadku: Študenti majú právo pri všetkých formách hodnotenia študijných výsledkov vrátane hodnotenia predmetov štátnej skúšky používať nekomentované právne predpisy v písomnej forme, nahliadať do nich a narábať s nimi počas skúšania i v čase určenom na prípravu.
Ďakujeme Vám za spoluprácu a želáme Vám veľa úspechov.
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva PraF UK