Vedecká konferencia: Právo a ekonómia – výzvy a príležitosti
dňa 20. októbra 2017 (piatok) v priestoroch Právnickej fakulty UK v Bratislave
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Katedra teórie práva a sociálnych vied
a
Katedra trestného práva, kriminológie a kriminalistiky
si Vás dovoľujú pozvať na vedeckú konferenciu
PRÁVO A EKONÓMIA – VÝZVY A PRÍLEŽITOSTI
s dvoma zastrešujúcimi témami sekcií
Kritické analýzy práva : od marxizmu po behaviorálnu ekonómiu v práve
a
Ekonomické a právne aspekty korupcie
ktorá sa uskutoční dňa 20. októbra 2017 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Touto cestou si Vás dovoľujeme pozvať na medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá bude venovaná aktuálnej interdisciplinárnej problematike, a to vzťahu práva a ekonómie. Cieľom konferencie je predovšetkým prepojenie právnych disciplín (trestné právo, teória a dejiny práva) s ekonómiou, ale tiež s inými spoločenskými vedami. Uvedený opis sekcií taktiež nájdete v prihlasovacom dotazníku:
1. sekcia „Kritické analýzy práva : od marxizmu po behaviorálnu ekonómiu v práve“
Kritické analýzy práva majú v právnej teórii a filozofii práva dlhú tradíciu. Z našich skúseností stačí poukázať na kritický postoj marxistickej, resp. marxisticko-leninskej teórie práva k buržoáznemu právu a právnej vede. Príkladom obdobnej kritickej tradície je dnes v Európe tzv. frankfurtská škola, a jej predstavitelia, najmä J. Habermas. Možno sem však počítať tiež kritickú právnu školu 70. a 80. rokov 20. storočia v USA spojenú s menami M. Horwitza, D. Kennedyho či M. Tushneta. Hoci medzitým tento prístup k právu zoslabol, pretavil sa čiastočne (najmä v USA) do podoby pomerne radikálnej rasovej kritiky práva a feministickej a genderovej kritiky práva. Kritickú analýzu práva, tentokrát z pravicového pohľadu, však aktuálne ponúkajú aj niektoré podoby hnutia právo a ekonómia (Law & Economics). Napokon, kritikou vlastného ekonomického prístupu k právu je prúd, ktorý sa neskryte inšpiruje behaviorálnou (psychologickou) ekonómiou, a preto sa označuje ako behaviorálna ekonomická analýza práva.
2. sekcia „Ekonomické a právne aspekty korupcie“
Korupcia ako spoločenský fenomén zasahuje do všetkých oblastí verejného a súkromného života, a to ako v krajinách so stabilnou ekonomikou a s pevnými demokratickými tradíciami, tak aj v krajinách menej rozvinutých. Korupcia je totiž s ľudskou spoločnosťou prepojená vo všetkých fázach jej vývoja, od staroveku až po súčasnosť. Je zároveň fenoménom, ktorý je vhodné riešiť komplexne a predovšetkým celospoločensky. Ambíciou sekcie je skúmanie korupcie v rámci širšieho spoločenského, ekonomického, sociologického a právneho kontextu, vo všetkých jej podobách, a z rôznorodých teoretických aj praktických hľadísk, počnúc teoreticko-právnym a historicko-právnym hľadiskom, pokračujúc ekonomickými, sociologickými a kriminologickými činiteľmi, až po zhodnotenie súčasného stavu s víziou a odporúčaniami de lege ferenda.
V prípade záujmu o účasť na konferencii prosíme o vyplnenie prihlasovacieho dotazníka do 30. septembra 2017. Prihlasovací dotazník nájdete na odkaze: https://goo.gl/forms/GvlE2z4iwnwXv32D2
Konferenčný poplatok vo výške 20,- eur je potrebné uhradiť do 30. septembra 2017 na účet: SK20 8180 0000 0070 0008 3194 VS: 1040240002. Do poznámky uveďte svoje meno a priezvisko. Ubytovanie a cestovné náklady si hradia účastníci sami. V prípade ďalších otázok nás kontaktujte na adrese alexandra.letkovaflaw.uniba.sk
Príspevok bude potrebné odovzdať do 30. novembra 2017. Z konferencie bude vydaný recenzovaný zborník a z vybraných príspevkov bude v renomovanom vydavateľstve vydaná kolektívna monografia.
Odborní garanti konferencie | Organizačný výbor | |
doc. JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LLM, MA | JUDr. Alexandra Letková, PhD. | |
doc. JUDr. Tomáš Strémy, PhD. | Mgr. et Mgr. Andrea Kluknavská, PhD., LLM | |
Mgr. Slavomíra Henčeková |