Právnická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

AGIT – Activation of young generation in the times of climate policy backlash in Central Europe

Informácie o projekte

 

Oficiálna webová stránka: https://agitproject.info

Číslo projektu: 101081252

Zodpovedný riešiteľ: JUDr. Matúš Michalovič, PhD.

Začiatok riešenia: október 2022

Koniec riešenia: september 2024

Cieľom projektu je uskutočňovať vzdelávacie aktivity o problematike zmene klímy a jej dôsledkoch, klimatickej politike Európskej únie a jej členských štátov a o nástrojoch, ktoré majú k dispozícií jednotlivé orgány verejnej moci pri jej riešení, ako aj o nástrojoch, ktoré majú k dispozícií jednotlivci a neziskové organizácie. Projekt sa zameriava na študentov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ako aj na členov environmentálnych a klimatických mimovládnych organizácií. Projekt má ambíciu osloviť a poskytnúť jednu z foriem aktivít (prednášku, školenie, workshop, a iné) približne 3 000 mladým účastníkom v štyroch krajinách regiónu Vyšehradskej štvorky. Projekt realizuje sieť mimovládnych organizácií zo všetkých zúčastnených krajín s odbornou, organizačnou a školiacou podporou verejných univerzít z týchto krajín.

Univerzita Komenského v Bratislave prostredníctvom Právnickej fakulty zabezpečuje v rámci projektu predovšetkým Letnú školu environmentálneho a klimatického práva a sériu školení a workshopov pre študentov vysokých škôl.


Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.

Letné školy environmentálneho a klimatického práva

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnila v rámci projektu AGIT dve letné školy – „Letnú školu environmentálneho a klimatického práva“ v dňoch od 14. 09. 2023 do 17. 09. 2023 a „zimnú Letnú školu environmentálneho a klimatického práva“ v dňoch od 16. 02. 2024 do 19. 02. 2024. Obidve letné školy sa konali v malebnom prostredí Donovalov, pričom prvého ročníka zúčastnilo 30 študentov a druhého ročníka 19 študentov.

Myšlienkou Letných škôl predstavuje nadstavbu znalostí a poznatkov študentov, ktorí majú možnosť sa oboznámiť s teoretickými poznatkami o problematike starostlivosti o životné prostredie a boji proti zmene klímy na predmetoch ako sú Právo životného prostredia, Právo životného prostredia EÚ a Právne aspekty klimatickej zmeny, vyučovaných Katedrou správneho a environmentálneho práva.

Letné školy pozostávali zo sérií prednášok, workshopov a seminárov, zameraných primárne na rozšírenie teoretických poznatkov a praktických zručností z oblasti starostlivosti o životné prostredie a boja proti zmene klímy, pričom nosnými témami boli:

  • zmena klímy z pohľadu planéty,
  • zmena klímy z pohľadu ľudí a jednotlivých aktivít, ktoré ovplyvňujú zmenu klímy,
  • nepriaznivé následky zmeny klímy,
  • adaptácia a mitigácia,
  • právna úprava starostlivosti o životné prostredie,
  • právna úprava boja proti zmene klímy,
  • súdne spory súvisiace so zmenou klímy,
  • možnosti,
  • ochrana biodiverzity,
  • environmentálna kriminalita,
  • postavenie a úlohy orgánov verejnej moci v oblasti starostlivosti o životné prostredie.

Študenti mali možnosť nie len vypočuť si zaujímavé témy, ale aj napríklad prostredníctvom workshopov skúsiť naformulovať znenie žalobného petitu, oboznámiť sa s možnosťami ako založiť mimovládnu organizáciu, oboznámiť sa s možnosťami občianskej spoločnosti ovplyvniť miestu/národnú/medzinárodnú politiku v oblasti boja proti zmene klímy (petície, žaloby, sťažnosti, participácia na konaní, atď.).


Séria školení a workshopov pre študentov vysokých škôl

V rámci projektu AGIT Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnila aj sériu školení/workshopov pre študentov vysokých škôl, konkrétne išlo o dve takéto podujatia.

Prvé podujatie pod názvom Klimaticko-environmentálny deň Právnickej fakulty 1 sa uskutočnilo dňa 13. 10. 2023 a zúčastnilo sa ho 38 študentov a druhé podujatie Klimaticko-environmentálny deň Právnickej fakulty 2 sa uskutočnilo dňa 13. 12. 2023, pričom sa ho zúčastnilo 70 študentov.

Hlavným cieľom týchto podujatí bolo zapojiť študentov do kritických otázok týkajúcich sa zmeny klímy a ochrany životného prostredia. Dôraz bol kladený na praktické skúsenosti a právne dimenzie týchto globálnych výziev. Stretnutia prebiehali vo formáte otvorených prednášok vedených odborníkmi na dané čiastkové témy. Títo odborníci poskytli hlboké pohľady do tém a podporovali interaktívne učenie. Študenti boli povzbudzovaní, aby sa aktívne zapájali kladením otázok a diskusiami počas a po prednáškach. Medzi kľúčové výsledky je možné zaradiť:

  • zvýšené povedomie: študenti získali hlbšie pochopenie vplyvu zmeny klímy a dôležitosti starostlivosti o životné prostredie;
  • praktické znalosti: účastníci sa naučili o praktických aspektoch a právnych dôsledkoch environmentálnych otázok, najmä o zmene klímy;
  • aktívne zapojenie: interaktívny formát povzbudil študentov, aby sa zapojili do tém z perspektívy členov občianskej spoločnosti a budúcich právnikov.

Doplňujúca aktivita

Doplňujúca aktivita sa uskutočnila 9. 11. 2023 a napriek počiatočným oneskoreniam kvôli počasiu a zrelosti stromov, približne 25 študentov a zamestnancov našej fakulty vysadilo 1 200 mladých stromčekov pri obci Kuchyňa. Táto akcia zdôraznila význam lesov v boji proti zmene klímy, ochrane biodiverzity, pôdy a vody a podpore divokej fauny.

Klimaticko-environmentálny deň Právnickej fakulty 1:

Klimaticko-environmentálny deň Právnickej fakulty 2: