Spoluriešiteľské projekty
Paradigmatická zmena v chápaní vojny a ozbrojených konfliktov z teologicko-historickej a právnej perspektívy, APVV-23-0509
Paradigmatická zmena v chápaní vojny a ozbrojených konfliktov z teologicko-historickej a právnej perspektívy, APVV-23-0509 - Právnická fakulta UK v Bratislave ako spoluriešiteľská organizácia s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou UK v Bratislave.
Zodpovedný riešiteľ PraF UK: JUDr. Lukáš Mareček, PhD.
Odbor výskumu: 060304 - Katolícka teológia
Realizácia: 2024-2028
Problém vojny je rozsiahly svojou historickou šírkou a kontroverzný svojou povahou. Projekt sa výskumne zameriava na paradigmatickú zmenu vnímania vojny a ozbrojených konfliktov. Táto zmena totiž determinuje novodobé medzinárodnoprávne pramene a cirkevné magistérium súčasných pápežov, ktoré hermeneuticky ovplyvňuje novodobé teologické štúdie o vojne. Zameranie projektu konverguje s tradíciou spravodlivej vojny ukotvenou v morálnom a právnom realizme s viac ako 1500 ročnou históriou zadefinovanou dnes ako teória legitímnej obrany. Kategorizáciu hodnotových súdov o vojne pre jednotlivé disciplíny poskytnú kritériá kriticky reflektovanej tradície spravodlivej vojny v rámci ius ad bellum, ius in bello a najnovšie aj sekcia ius post bellum. Hlavným cieľom projektu je jednak objasniť, identifikovať a popísať aspekty paradigmatickej zmeny vnímania vojny v prameňoch teologickej a právnej vedy s cieľom získať o nej syntetické poznanie a zachytiť koreláciu hodnotových súdov o vojne a ozbrojených konfliktoch v oboch disciplínach, kde pomerne často teologicko-morálne a právne zásady konvergujú. Daný výskum sa bude realizovať na pozadí interdisciplinárneho dialógu, v ktorom sa posúdi historický význam paradigmatickej zmeny vnímania vojny a aktuálny prínos pre podporu medzinárodnej a domácej akademickej diskusie o vojne s presahom do laického prostredia. Predmetom skúmania budú vybrané teologické a právne pramene, či dokonca rozsudky za účelom precizovania a aktualizácie objektívnych morálno-etických princípov minimalizácie až eliminácie vojen s dôrazom na budovanie spravodlivého mieru. Výskum sa bude metodologicky realizovať analýzou, interpretovaním a komparáciou textov a ideových zdrojov o vojne používaním nástrojov danej disciplíny. Špecifickým cieľom projektu je tvorba a precizovanie hodnotiacich teologicko-právnych princípov pre hodnotenie novodobých foriem vojen a šírenie poznatkov v školskom a akademickom armádnom prostredí za pomoci účinných didaktických nástrojov.
Klinické a právne aspekty sebapoškodzovania, APVV-23-0181
Žiadateľ: Filozofická fakulta - Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Zodpovedný riešiteľ za PraF UK: prof. Mgr., Mgr. Andrej Démuth, PhD.
Realizácia: 2024 - 2028
Sebapoškodzovanie v adolescencii nadobudlo pandemický charakter (postihuje 45,5% adolescentov na Slovensku) s vážnymi rizikami v psychickej aj somatickej oblasti (štvrtina adolescentov udáva v histórii sebapoškodzovania tentamen suicidii). Charakter ťažkostí spojených so sebapoškodzovaním; skutočnosť, že býva často pred najbližšími utajované ako i jeho tabuizácia v spoločnosti výrazne obmedzujú možnosti vyhľadania pomoci zo strany zasiahnutých adolescentov. Potrebnú odbornú pomoc a intervenciu však významne obmedzujú dve skutočnosti - absencia údajov o dôležitých klinických súvislostiach sebapoškodzovania a etické/právne limity poskytovania intervencie neplnoletým jedincom. Predkladaný projekt má za cieľ poskytnúť chýbajúce údaje o 1/ psychických ťažkostiach/komplikáciách sprevádzajúcich sebapoškodzujúce správanie a 2/ možnostiach/limitoch poskytovania starostlivosti adolescentom v rámci existujúcej slovenskej a európskej legislatívy. Podrobnou analýzou dát získaných od klinických, školských, poradenských psychológov a od adolescentov bude možné sprostredkovať údaje o najčastejších psychických ťažkostiach, komplikáciách, resp. poruchách sprevádzajúcich sebapoškodzovanie ako aj o charaktere ich vzťahu k sebapoškodzovaniu. Poskytnutie týchto informácií prispeje k tvoriacej sa poznatkovej základni problematiky (reagovanie na svetovú výzvu Americkej psychologickej asociácie), sprístupní dôležité dáta praktikom, prispeje k lepšiemu porozumeniu tohto vysoko rizikového správania a nastaveniu účinnejšej intervencie a prevencie. Analýza a následná interpretácia právnych rámcov platnej slovenskej a európskej legislatívy a relevantných dokumentov (etické kódexy) poskytne profesionálom praktický návod pre možnosti postupu v jednotlivých prípadoch, čím sa odstránia početné bariéry poskytovania pomoci zo strany psychológov. Plánované výstupy zabezpečujú vizibilitu výsledkov nielen vo vedeckej oblasti, ale priamo počítajú s poskytnutím a distribúciou pokladov pre praktikov.