1. V rokoch 2017-2021 je KOHP riešiteľským pracoviskom grantového projektu APVV-16-0553 „Premeny a inovácie konceptu kapitálových spoločností v podmienkach globalizácie“. Regulácia práva obchodných spoločností je jedným z esenciálnych determinantov atraktivity podnikateľského prostredia a jeho konkurencieschopnosti voči iným ekonomikám, a to osobitne v súčasnom globalizovanom svete, ktorého je Slovenská republika integrálnou súčasťou. Tradičná úprava práva kapitálových obchodných spoločností a právnych inštitútov korporátnej dogmatiky sú fundamentálne formulované pre samostatnú, atomistickú individuálnu obchodnú spoločnosť, ktorá nie je skupinovým komponentom. Slovenský Obchodný zákonník vychádza z uvedeného tzv. atomistického modelu, kde spoločnosť tvorí samostatnú hospodársku jednotku. Na tom je postavený aj systém riadenia, kontroly a ochrana spoločníkov a veriteľov spoločnosti, ako aj korelačné právne inštitúty. Na dosiahnutie optimálnosti autonómnej aj heteronómnej regulácie je nevyhnutné, aby právo reagovalo na súčasnú modernú národnú aj medzinárodnú korporátnu realitu polykorporátnych štruktúr, a to nie len na naplnenie osobnej efektivity práva, ale aj na dosiahnutie celkovej udržateľnosti spoločenského rastu, a preto sa právna veda čoraz viac integruje a kombinuje s inými typmi spoločenskej regulácie, akými sú okrem práva trh, dizajn a spoločenské normy, do regulatórneho ekosystému.
Cieľom projektu je, v kontexte naznačených východísk, poskytnutie vhodných regulačných mechanizmov na základe analýzy uplatniteľnosti tradičných právnych inštitútov a systémov, ktoré sú typické pre atomistickú korporátnu štruktúru v polykorporátnej štruktúre, ako aj analýzy tak spontánnych, ako aj regulovaných zmien konceptu kapitálových spoločností v globalizovaných podmienkach harmonizačných snáh EÚ. Projekt bude svojimi výstupmi, ktorými budú na analytickej báze pripravené návrhy legislatívnej inovácie, zaraditeľný medzi aktivity, ktoré sa majú vykonať v rámci legislatívnych zmien pre znižovanie regulačného zaťaženia podnikania a administratívnej záťaže podnikania.
2. V rokoch 2018-2019 je KOHP riešiteľským pracoviskom grantového projektu KEGA 086UK-4/2018 „Inovatívna vysokoškolská učebnica v oblasti systémov riadenia a kontroly v atomistických a polykorporátnych štruktúrach“. Cieľom projektu je vypracovanie modernej bilingválnej (slovensko-anglickej) vysokoškolskej učebnice, ktorá bude po obsahovej stránke transferovať výsledky poznatkov z vedecko-výskumnej činnosti v oblasti korporátneho práva týkajúce sa systémov riadenia a kontroly korporácií s ohľadom na špecifickosť týchto systémov v atomistických a polykorporátnych štruktúrach do vzdelávacieho procesu. Vysokoškolská učebnica by mala prehĺbiť vedomosti z problematiky korporátneho práva so špecifickou vedomostnou nadstavbou a pochopenia širších súvislostí a doktrinálnych prístupov prostredníctvom modernizácie a zatraktívnenia výučby cez praktické zadania a interaktívnu diskusiu o nastolených kontrolných otázkach. Motivačným faktorom na lepšie pochopenie problematiky bude práve jej sprostredkovanie prostredníctvom praktických prípadových štúdií, pričom pri prípadových štúdiách bude spracovaná aj súvisiaca teoretická základňa a nadväzovať budú praktické otázky orientované na verifikáciu pochopenia problematiky v ťažiskových problematických bodoch.
3. V rokoch 2016 - 2020 sú členovia KOHP členmi projektového tímu projektu Horizon 2020 „Sustainable Market Actors for Responsible Trade“. Projekt „Sustainable Market Actors for Responsible Trade – SMART“ sa zameriava na adresovanie naliehavej globálnej výzvy: ako dosiahnuť rozvojové ciele EÚ a ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN, a zároveň riešiť problematiku globálneho otepľovania ako aj vyčerpávania zdrojov našej planéty.
Ako je uvedené v Zmluve o fungovaní Európskej únie politiky EÚ musia byť v súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja. Cieľom projektu SMART je analýza postavenia tak verejných ako aj súkromných aktérov na trhu EÚ, ktorí majú vysokú úroveň interakcie s aktérmi v rozvojových ekonomikách. Aktéri v rozvojových krajinách nemajú dostatočné regulačné prostredie, ktoré by ich ovplyvnilo a stimulovalo, aby prijímali rozhodnutia, ktoré by boli priaznivé pre životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj.
Na základe vyššie uvedeného je potrebný komplexný výskum regulačného nastavenia, v rámci ktorého pôsobia súkromní ako aj verejní aktéri a trhu EÚ, najmä pokiaľ ide o ich interakciu so súkromnými a verejnými aktérmi v rozvojových krajinách.
Slovenská republika je v rámci projektu SMART reportovanou krajinou s ohľadom na otázky trvalo udržateľného rozvoja v kontexte obchodného práva, práva obchodných spoločností, finančného práva ako aj iných oblastí práva.